Drukarka do zdjęć – jaką wybrać? Cz. 1

21-05-2018

Jeśli zależy nam na drukowaniu dobrej jakości zdjęć, powinniśmy dobrze przemyśleć zakup drukarki. Nie każde bowiem urządzenie się do tego nadaje. W dzisiejszym artykule przedstawiamy, na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszej jakości sprzęt, dzięki któremu wydruki będą dla nas w pełni satysfakcjonujące.

Rynek urządzeń drukujących obfituje w różnorodne modele. Wybierając odpowiedni sprzęt, musimy więc kierować się przede wszystkim swoimi potrzebami. Nie każde urządzenie bowiem jest stworzone do każdego celu. Przykładowo, drukarki laserowe raczej nie nadają się do drukowania zdjęć, gdyż efekt końcowy nie będzie zachwycał jakością. Tego typu sprzęt przeznaczony jest głównie do biur, gdzie drukuje się dużo dokumentów i innych treści. Jakie więc urządzenie najbardziej sprawdzi się do drukowania zdjęć?

Drukarka atramentowa

Tradycyjna drukarka atramentowa to dobry wybór, jeśli chcemy drukować zdjęcia w domu. Jest stosunkowo tania, a do tego cechuje się wysoką jakością drukowanych obrazów. Znakomicie oddaje kolory, a zdjęcia mają wysoką rozdzielczość. Nie warto jednak wybierać najtańszej wersji, gdyż nie idzie to w parze z niskimi kosztami eksploatacji.

Drukarka żelowa

Drukarki żelowe to ciekawostka na rynku, która nie cieszy się jednak zbyt dużą popularnością, mimo kilku niezaprzeczalnych zalet. W tym urządzeniu tradycyjny tusz został zastąpiony żelem, który cechuje się przede wszystkim szybszym wysychaniem, wyższą odpornością na wodę i światło oraz nierozmazywaniem się. Jednak same zdjęcia drukowane w ten sposób charakteryzują się niższą intensywnością kolorów, a cena eksploatacji jest porównywalna do tradycyjnych drukarek atramentowych, przy czym samo urządzenie jest zdecydowanie droższe.

Drukarki termosublimacyjne

Te drukarki cechują się bardzo wysoką jakością wydruku przewyższającą nawet urządzenia atramentowe. Idealne nałożenie barwnika oraz kontrola każdego odcienia punktu obrazu gwarantuje możliwość uzyskania 24-bitowej głębi koloru dla każdego piksela. Dzięki temu zdjęcia wyglądają naprawdę imponująco. W dodatku wydruk od razu powleczony jest specjalną warstwą ochronną, która zabezpiecza go przed wodą i światłem. Minusem jest konieczność zakupienia specjalnego papieru fotograficznego, co zwiększa koszt eksploatacji. Samo urządzenie również jest droższe od zwykłej drukarki atramentowej.