Drukarka do zdjęć – jaką wybrać? Cz. 2

23-05-2018

W poprzednim artykule przedstawiliśmy, rodzaje drukarek, które warto rozważyć, jeśli zależy nam na dobrej jakości wydruku zdjęć. Dziś kontynuujemy temat, prezentując, na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni model. Obok jakości bowiem liczy się także koszt eksploatacji, cena samej drukarki, a także planowana częstotliwość jej użytkowania.

Im taniej, tym drożej

Bez względu na to, na jaką drukarkę się zdecydujemy, trzeba pamiętać o podstawowej zasadzie: tańsze urządzenie wiąże się zazwyczaj z droższą eksploatacją. Dlatego przed zakupem sprawdźmy ceny tuszy oraz ich wydajność. W przypadku drukarki atramentowej warto rozeznać się w temacie zamienników, które często okazują się nie tylko tańsze, podobnej jakości, ale też starczają na dłużej. W ten sposób możemy sporo zaoszczędzić na drukowaniu.

Zwróćmy także uwagę na ilość kartridży. W zależności od modelu możemy mieć dwie głowice drukujące na czarny i trzykolorowy tusz, lub cztery albo więcej pojemników, każdy na oddzielny kolor. Ta druga sytuacja jest korzystniejsza, gdyż możemy osobno wymieniać te pojemniki z tuszem, które akurat się skończyły.

Częstotliwość użytkowania

To jak często zamierzamy korzystać z drukarki, także powinniśmy wziąć pod uwagę przed zakupem. Urządzenia atramentowe bowiem wymagają regularnego użytkowania. Rzadkie użytkowanie zwiększa zużycie tuszu, gdyż jego część jest zużywana na kalibrację i czyszczenie głowicy. Dodatkowo w rzadko używanej drukarce tusz ulega zasychaniu, co jest szczególnie niekorzystne, a nawet niebezpieczne w drukarkach z osobną, wbudowaną głowicą. Jeśli więc zamierzamy drukować zdjęcia od czasu do czasu, lepszym wyborem może okazać się inny rodzaj urządzenia.

Podsumowując, wybór drukarki do zdjęć w dużej mierze zależy od naszych potrzeb, częstotliwości druku i wymagań jakościowych. Jeśli chcemy drukować w miarę często i tanio, z zadowalającą jakością, to dobrej klasy drukarka atramentowa powinna z powodzeniem spełnić nasze oczekiwania. Taka drukarka posłuży również do wydruków innych niż zdjęcia. Jeśli natomiast stawiamy na naprawdę wysoką jakość i zdjęcia jak od fotografa, w dodatku odporne na działanie wody i światła, zainwestujmy w drukarkę termosublimacyjną, z której korzystają nawet profesjonaliści. Musimy liczyć się wówczas z większymi kosztami, ale efekt zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników.