Wybieramy urządzenie wielofunkcyjne - laserowe czy atramentowe?

2

Urządzenie wielofunkcyjne pierwszego typu, zwane również przez niektórych urządzeniem drukującym 3 w 1, to nic innego jak połączenie drukarki, skanera i kserokopiarki w jednej obudowie, co sprawia, że jest nie tylko użyteczne, ale i bardzo kompaktowe - zajmuje znacznie mniej miejsca, niż te trzy urządzenia osobno. Nadaje się idealnie do użytku domowego oraz dla niewielkich firm. Drugim typem urządzeń wielofunkcyjnych są tak zwane 4 w 1, które oprócz funkcji drukarki, skanera i kserokopiarki zostały dodatkowo wyposażone w faks. Ten typ urządzeń znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w średnich i dużych firmach, w szczególności we wszelkiego rodzaju biurach. Wybierając takie urządzenie dostosowane do potrzeb użytkowników, należy zwrócić uwagę nie tylko na wybór typu, ale również rodzaju - czy ma być to urządzenie wielofunkcyjne laserowe czy atramentowe.

Urządzenie wielofunkcyjne

Urządzenie wielofunkcyjne laserowe czy atramentowe - które wybrać?

 

Wybierając urządzenie wielofunkcyjne, warto zastanowić się, czy ma być ono atramentowe, czy laserowe. Urządzenia wielofunkcyjne atramentowe są zdecydowanie tańsze. Posiadają prostą technologię wydruku, która umożliwia łatwą obsługę urządzenia. Sprawia to, że idealnie sprawdzą się w domowych warunkach i będą mogły być obsługiwane nawet przez dzieci w późniejszym wieku szkolnym. Nadają się idealnie do drukowania dobrej jakości kolorowych zdjęć, obrazów oraz kolorowych wykresów. Polecane są dla osób, które nie drukują wielu dokumentów i chcą ograniczyć koszty zakupu urządzenia wielofunkcyjnego.

 

Urządzenie wielofunkcyjne atramentowe jest zdecydowanie częściej wybierane do biur, gdzie niezbędny będzie wydruk dużej ilości dokumentów. Najczęściej są to urządzenia wielofunkcyjne monochromatyczne pozwalające na tani druk czarno-biały, co pozwala na znaczące obniżenie kosztów eksploatacji. Są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, o ile używane są intensywnie. Nadają się do drukowania wysokiej jakości dokumentów, wykresów, tabel i raportów. Istnieje możliwość zakupu urządzenia laserowego o lepszej jakości wydruku, jednak jest to zdecydowanie bardziej kosztowne.

 

Urządzenia wielofunkcyjne laserowe i atramentowe dostępne są w ofercie sklepu internetowego magusz.com.pl w Warszawie, w którym można zakupić również materiały eksploatacyjne w postaci tuszów, tonerów i papieru o różnorodnej gramaturze.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia wielofunkcyjnego?

 

Warto również zwrócić uwagę na kilka parametrów technicznych, które mogą zadecydować o tym, czy sprzęt drukujący spełnia wymagania użytkownika. Jeżeli urządzenie wielofunkcyjne będzie najczęściej wykorzystywane jako drukarka, należy przyjrzeć się między innymi prędkości drukowania, jakości wydruków, a także rozeznać się w kosztach eksploatacji (tuszy bądź tonerów). Prędkość wydruków będzie znacznie lepsza w urządzeniach wielofunkcyjnych laserowych, gdyż wykorzystywany jest w nich nie atrament, a toner, co sprawia, że znacznie szybciej barwnik zostaje naniesiony na kartkę i nie wymaga wysychania - nanoszony jest metodą suchą. W przypadku innych funkcji urządzenia wielofunkcyjnego ważna będzie rozdzielczość skanera, która będzie miała wpływ na jakość grafiki zeskanowanych obrazów czy zdjęć. W przypadku skanowania tekstów rozdzielczość może być nieco niższa. 

 

Innym elementem jest rozmiar nośników, który pozwoli nie tylko na wydruki w formacie A4, ale i A3 lub C4 oraz innych. Nie bez znaczenia pozostaje również rozmiar. Urządzenia wielofunkcyjne są bardzo często większe niż urządzenia takie, jak drukarki czy skanery. Do użytku domowego lepiej sprawdzą się urządzenia kompaktowe, a w przypadku firm - wiele zależy od metrażu i dodatkowych funkcji oraz formatów wydruku, jakie ma obsługiwać urządzenie. Dodatkowym atutem będzie również urządzenie wielofunkcyjne wyposażone w opcję automatycznego druku dwustronnego.

 

Kolejną funkcją, która budzi coraz większe zainteresowanie zwłaszcza w firmach, jest wyposażenie urządzenia w moduł Wi-Fi, który umożliwi wykonywanie bezprzewodowo wydruków nie tylko z komputera stacjonarnego, ale również innych urządzeń, jak laptopy, tablety czy nawet telefony. Takie urządzenia wielofunkcyjne mogą być wykorzystywane w sieci bezprzewodowej domowej bądź firmowej. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla firm, gdzie nie ma konieczności wyposażania każdego z komputerów w urządzenie drukujące lub przepinanie go od jednego komputera do drugiego. Nie wymaga to również przenoszenia plików do druku na pendrive'ach czy dyskach zewnętrznych lub przesyłania ich na inny komputer za pośrednictwem poczty mailowej. 

 

Dodatkowym atutem będzie również wbudowany w urządzenie wielofunkcyjne slot na karty pamięci, dzięki któremu będzie możliwość wykonywania wydruków bez konieczności uruchamiania komputera. Żeby drukować w taki sposób, należy poszukiwać w ofercie urządzeń wyposażonych w wyświetlacze LCD. Wygodnym urozmaiceniem będzie również moduł Bluetooth, który umożliwi zarządzanie drukowaniem i skanowaniem na odległość.

 

Urządzenie wielofunkcyjne do biura

 

Poszukując odpowiedniego urządzenia wielofunkcyjnego do biura, warto zastanowić się, na jakich funkcjach i jakim rodzaju wydruków zależy nam najbardziej. W biurach najczęściej drukowane są pliki tekstowe, dlatego częściej wybiera się urządzenia wielofunkcyjne laserowe monochromatyczne zapewniające większą szybkość drukowania, tańszą eksploatację i nieco słabszą jakość wydruków, która musiałaby być wyższa w przypadku drukowania zdjęć czy obrazów. W przypadku urządzeń wielofunkcyjnych do biura dodatkowym atutem jest możliwość drukowania bezprzewodowego, zarządzanie drukowaniem i skanowaniem na odległość za pośrednictwem Bluetooth oraz slot na karty pamięci, który umożliwi wykonywanie wydruków bez konieczności włączania komputera. W przypadku skanowania dużej ilości tekstu można wybrać urządzenie wielofunkcyjne ze skanerem o mniejszej rozdzielczości, niż w przypadku obrazów.

 

Urządzenie wielofunkcyjne do domu

 

Wybierając urządzenie wielofunkcyjne do domu, warto się zastanowić, jakie funkcje będą wykorzystywane najczęściej. Jeśli będzie to drukowanie, lepiej zastanowić się nad zakupem drukarki o lepszych parametrach w tej samej cenie, co urządzenie wielofunkcyjne. Jeżeli jednak wszystkie funkcje byłyby wykorzystywane, warto zdecydować się na kompaktowe urządzenie, które pozwoli na wykonywanie wydruków tekstowych (z monochromatyczną drukarką laserową) lub obrazów i zdjęć (z kolorową drukarką atramentową). Jeżeli mają być na nim skanowane obrazy i zdjęcia, warto zdecydować się na urządzenie wielofunkcyjne ze skanerem o większej rozdzielczości.