Drukarka dla fotografa

12-02-2020

Wydruk fotografiiCzasy, w których fotografie wywoływane były w specjalnych punktach, już dawno przeminęły. Wraz z popularyzacją fotografii cyfrowej i rozwoju branży poligraficznej każdy może zakupić specjalną drukarkę do zdjęć, z której będzie korzystał w domowym zaciszu, bez konieczności korzystania ze specjalnych punktów. Drukarka dla fotografa czy grafika wyróżnia się specjalnymi parametrami umożliwiającymi drukowanie obrazów w wysokiej jakości. Oprócz wyboru odpowiedniego sprzętu należy również rozpatrzyć materiały eksploatacyjne, przy pomocy których mają być wykonywane wydruki. 

 

W przypadku papieru ważne jest, żeby zadecydować, czy wydruki fotograficzne mają być wykonywane na papierze błyszczącym, matowym czy artystycznym oraz jaką powinien mieć gramaturę i rozmiar. Wybierając rodzaj atramentu warto zdecydować się, czy będzie on barwnikowy (zawiera bardzo małe cząsteczki tuszu) czy pigmentowy (ma nieco większe cząsteczki). W przypadku wyboru samego urządzenia warto dodatkowo zwrócić uwagę na rozdzielczość wydruku, z którą często w parze idzie cena. Do użytku domowego czy dla amatorów można zainwestować w urządzenie z nieco mniejszą rozdzielczością. Dodatkowymi atutami będą w tym przypadku szybkość wydruku, stopień rozbudowania interfejsu urządzenia o dodatkowe funkcje oraz możliwość podłączenia aparatu bezpośrednio do drukarki fotograficznej.  Z kolei drukarka dla architekta nie musi posiadać wielu rozbudowanych funkcji, czy bardzo dobrej jakości wydruku, ale warto zwrócić uwagę na wielkość formatu, jaki jest w stanie wydrukować oraz gramaturę papieru.

 

Jaką drukarkę wybrać dla grafika, fotografa i architekta?

 

Poszukując odpowiedniej drukarki dla grafika, fotografa, czy architekta warto wybrać rodzaj odpowiadający potrzebom użytkownika. Wśród drukarek tego typu wyróżniamy trzy rodzaje: drukarki atramentowe, laserowe i termosublimacyjne. Fotograficzna drukarka atramentowa charakteryzuje się większą liczbą tuszy, niż w przypadku zwyczajnej kolorowej drukarki, dzięki czemu pozwala na drukowanie bardzo szczegółowych fotografii o różnych odcieniach, które mają zdecydowanie lepsze przejścia tonalne, niż ich tradycyjne odpowiedniki. Jest to najczęściej wybierany rodzaj do użytku domowego. Drugim rodzajem są fotograficzne drukarki laserowe, które nie oferują już tak dobrej jakości wydruków, jak drukarki atramentowe, gdyż tonery nie mieszają się ze sobą tak dobrze kolorami, jak tusz. Jednakże ten rodzaj często kusi użytkowników swoją atrakcyjną ceną. Ostatnim rodzajem są fotograficzne drukarki termosublimacyjne, które zapewniają wysoką fotograficzną jakość obrazu. Sposób nakładania przez nie barwnika sprawia, że nie widać rastrowej struktury wydruku. Ponadto pozwala na precyzyjne kontrolowanie odcienia każdego punktu obrazu, przez co można uzyskać 24-bitową głębię koloru dla każdego piksela. Jest to najdroższy rodzaj drukarek fotograficznych.