Utylizacja tuszy i tonerów

Co zrobić ze zużytym tonerem lub tuszem? Wyrzucić do śmieci? Nie można. Zabrania tego Ustawa o odpadach. I słusznie. Takie pojemniki są szczególnie niebezpieczne dla Środowiska. Należy je zatem oddać do utylizacji. No dobra, ale komu? Gdzie? Jak?

Trzeba je przekazać firmie zajmującej się ich utylizacją.
Ale gdzie szukać takiej firmy?
W internecie. Powodzenia! Aha, cena utylizacji to z reguły od 8 zł za kilogram.

Ale my przyjmujemy bezpłatnie tylko od naszych klientów wszelkie zużyte, zakupione u nas wcześniej materiały eksploatacyjne do drukarek. Tym samym zdejmujemy z nich trud wyszukania takiej firmy, zorganizowania transportu, pozbywamy wszelkich niepewności związanych z dokumentacją.

Kupując u nas toner lub tusz, można w zamian, bezpłatnie oddać stary, niekoniecznie zakupiony u nas. Przyjmujemy jeden za jeden. Zużyte materiały przekazujemy do utylizacji na własny koszt.

 

Dlaczego to robimy?

Jako sprzedawca materiałów eksploatacyjnych do drukarek, mamy taki obowiązek nałożony wspomnianą ustawą. Można oddać do nas wszystkie zużyte tonery, tusze, bębny, pojemniki na zużyty toner i tusz, grzałki, pasy transmisyjne i wszelkie elementy eksploatacyjne od drukarek.

Wszystkie te śmieci przekazujemy do specjalistycznej firmy zajmującej się ich unieszkodliwianiem. Robimy to dla naszej Matki Ziemi, bo ta ustawa, szczególnie po ostatnich zmianach i rozporządzeniach to tak naprawdę nie wiadomo czy nas do tego zmusza. Zależy od interpretacji kodu odpadu.

 

Czy zużyte tonery rzeczywiście są takie szkodliwe, że nie można ich wyrzucać na zwykły śmietnik?

Puste tonery to tworzywa sztuczne, plastiki, aluminium i inne metale, guma, a przede wszystkich resztki niewykorzystanego do końca proszku - tonera. Ta sypka substancja jest szczególnie groźna dla Środowiska, zwierząt, roślin i ludzi. Składa się z drobinek żywicy termoplastycznej, chromu, żelaza i jego związków, sadzy i różnego rodzaju pigmentów oraz wielu innych związków chemicznych. Nie można tego wdychać, w kontakcie z wilgocią tworzą się jeszcze inne związki, również niebezpieczne.

 

W jaki sposób przekazać nam zużyte tonery i tusze?

Kupując u nas na miejscu, można przynieść z sobą zużyty. Przyjmujemy na zasadzie jeden za jeden. Zakupione u nas wcześniej, można oddać bez warunku zakupu tej samej ilości. Można również wysłać kurierem na swój koszt, informując nas o tym wcześniej majlem.

 

KPO, BDO

Nowa ustawa i rozporządzenia ministerstwa klimatu oraz interpretacje urzędników narobiły tyle zamieszania, że jeszcze teraz (listopad 2020) większość ludzi nie wie jak z tymi zużytymi tonerami postępować. Kto jaki dokument ma wystawiać. My, jako firma "nieprofesjonalnie zbierająca odpady" nie mamy obowiązku rejestracji w BDO. Podmiot zarejestrowany w BDO przekazując nam odpad wystawia kartę przekazania odpadu na firmę, do której my wysyłamy zużyte tonery.

 

REASUMUJĄC

1. Żeby pozbyć się zużytego tonera lub tuszu można oddać go nam bezpłatnie. Warunkiem jest zakup materiałów eksploatacyjnych w tej samej ilości.

2. Firma zarejestrowana w BDO wystawia KPO na firmę, której my przekazujemy zużyte tonery i tusze. Przekazanie nam odpadów pod warunkiem zakupu w tej samej ilości.