Utylizacja tuszy i tonerów

Co zrobić ze zużytym tonerem lub tuszem? Wyrzucić do śmieci? Nie można. Zabrania tego Ustawa o odpadach. I słusznie. Takie pojemniki są szczególnie niebezpieczne dla Środowiska. Należy je zatem oddać do utylizacji. No dobra, ale komu? Gdzie? Jak?

Trzeba je przekazać firmie zajmującej się ich utylizacją. W internecie można znaleźć firmy świadczące takie usługi. Jest to usługa odpłatna.

 

Kupując u nas tusze i tonery nie płacisz za ich utylizację.

 

Przyjmujemy bezpłatnie tylko od naszych klientów wszelkie zużyte, zakupione u nas wcześniej materiały eksploatacyjne do drukarek. Tym samym zdejmujemy z nich trud wyszukania takiej firmy, zorganizowania transportu, pozbywamy wszelkich niepewności związanych z dokumentacją.

Kupując u nas toner lub tusz, można w zamian, bezpłatnie oddać stary, niekoniecznie zakupiony u nas. Przyjmujemy jeden za jeden. Zużyte materiały przekazujemy do utylizacji na własny koszt.

 

Dlaczego to robimy?

Jako sprzedawca materiałów eksploatacyjnych do drukarek, mamy taki obowiązek nałożony wspomnianą ustawą. Można oddać do nas wszystkie zużyte tonery, tusze, bębny, pojemniki na zużyty toner i tusz, grzałki, pasy transmisyjne i wszelkie elementy eksploatacyjne od drukarek.

Wszystkie te śmieci przekazujemy do specjalistycznej firmy zajmującej się ich unieszkodliwianiem. Robimy to dla naszej Matki Ziemi, bo Ziemia to nasz jedyny dom.

 

Czy zużyte tonery rzeczywiście są takie szkodliwe, że nie można ich wyrzucać na zwykły śmietnik?

Puste tonery to tworzywa sztuczne, plastiki, aluminium i inne metale, guma, a przede wszystkich resztki niewykorzystanego do końca proszku - tonera. Ta sypka substancja jest szczególnie groźna dla Środowiska, zwierząt, roślin i ludzi. Składa się z drobinek żywicy termoplastycznej, chromu, żelaza i jego związków, sadzy i różnego rodzaju pigmentów oraz wielu innych związków chemicznych. Nie można tego wdychać, w kontakcie z wilgocią tworzą się jeszcze inne związki, również niebezpieczne.

 

W jaki sposób przekazać nam zużyte tonery i tusze?

Kupując u nas na miejscu, można przynieść z sobą zużyty. Przyjmujemy na zasadzie jeden za jeden. Zakupione u nas wcześniej, można oddać bez warunku zakupu tej samej ilości. Można również wysłać kurierem na swój koszt, informując nas o tym wcześniej majlem.

 

KPO, BDO

Nowa ustawa i rozporządzenia ministerstwa klimatu uporządkowały kwestię szkodliwych odpadów. Podmioty "produkujące" duże ich ilości muszą rejestrować się w BDO, pozostałe nie mają takiego obowiązku. My, jako firma "nieprofesjonalnie zbierająca odpady" nie mamy obowiązku rejestracji w BDO. Podmiot zarejestrowany w BDO przekazując nam odpad wystawia kartę przekazania odpadu na firmę, z którą współpracujemy wysyłając do nich zużyte tonery. Na życzenie wystawiamy dokument odebrania zużytych tuszy i tonerów dla firm i osób nie zarejestrowanych w BDO. Do pobrania tutaj: Oświadczenie o przyjęciu zużytych materiałów eksploatacyjnych od drukarek do utylizacji (plik PDF) 

 

REASUMUJĄC

1. Żeby pozbyć się zużytego tonera lub tuszu można oddać go nam bezpłatnie. Warunkiem jest zakup materiałów eksploatacyjnych w tej samej ilości.

2. Firma zarejestrowana w BDO wystawia KPO na firmę, której my przekazujemy zużyte tonery i tusze. Przekazanie nam odpadów pod warunkiem zakupu w tej samej ilości.